Holokaust
Holokaust jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości.
Historia Holokaustu, czyli eksterminacji Żydów na polskich ziemiach sięga roku 1939, kiedy we wrześniu rozpoczął się wraz z wkroczeniem oddziałów niemieckich na terytorium Polski. Podczas działań wojennych żołnierze Wehrmachtu dopuszczali się już aktów przemocy wobec napotkanych Żydów, niejednokrotnie odpowiadali również za mordy popełniane na Żydach i Polakach.
Termin „Holokaust” odnosi się przede wszystkim do planowych, finansowanych prześladowań i mordów sześciu milionów Żydów. Nazistowskie działania miały jednak również miliony innych ofiar. W latach trzydziestych XX wieku, reżim obrał sobie za cel zróżnicowaną grupę domniemanych wrogów. Wraz ze zwiększającymi się wpływami nazistów podczas II wojny światowej, miliony innych Europejczyków również doświadczyło nazistowskiego okrucieństwa.
Żydzi byli uznawani przez Nazistów jako najwięksi wrogowie. Jednak na tym się nie skończyło. Obrali sobie za cel również inne grupy, które rzekomo stanowiły zagrożenie zdrowia, bezpieczeństwa i wspólnoty Niemców.
Byli to przede wszystkim przeciwnicy polityczni, związkowcy, czy przywódcy i członkowie innych partii. Również podejrzani o rzekome bycie przeciwnymi reżimowi nazistowskiemu automatycznie stawiali się wrogami i potencjalnym celem.
Reżim nazistowski prześladował również swoich obywateli, uznając pewne aspekty za zagrażające społeczeństwu, jak np. homoseksualizm, ludzie aspołeczni, czy przestępcy. Naziści byli również bezwzględni dla osób z niepełnosprawnościami.
Nazistowski reżim był bezwzględny wobec grup, które uznawał za potencjalnych wrogów względem swojej rasy, czy ideologii. Wśród nich byli to często Romowie oraz Polacy – szczególnie polska inteligencja i elita. Również radzieccy urzędnicy i jeńcy wojenni. Naziści masowo mordowali przedstawicieli wymienionych grup.
Koniec Holokaustu datowany jest na maj 1945 roku, kiedy główne siły alianckie, pokonały nazistowskie Niemcy w II wojnie światowej. Przemierzając Europę, wraz z każdą kolejną ofensywą, alianci napotykali obozy koncentracyjne, skąd wyzwalali wciąż żyjących więźniów, w tym wielu Żydów – napotkali też i uwolnili ofiary marszów śmierci – grupy Żydów i nie tylko Żydów – więźniów obozów koncentracyjnych, których przymusowo ewakuowano z obozów pod strażą SS.
Wyzwolenie nie było jednak końcem cierpienia. Wielu, którzy przetrwali Holokaust i próbowali odbudować swoje życie, nadal zagrażał brutalny antysemityzm i wysiedlenie. Wielu ludzi straciło swoje rodziny, a inni przez lata szukali zaginionych rodziców, dzieci, rodzeństwa.
Podczas II wojny światowej reżim nazistowski wymordował ponad sześć milionów Żydów.
Znajdujący się w Oświęcimiu obóz koncentracyjny Auschwitz był największym z nazistowskich obozów zagłady i jest wstrząsającym przypomnieniem okrucieństw, które zostały tam popełnione.
Auschwitz powstał w 1940 roku jako obóz dla polskich więźniów politycznych, ale szybko przekształcił się w największy obóz zagłady, w którym zamordowano ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów.
Zwiedzanie Auschwitz pozwala poznać ogrom zbrodni i oddać hołd jej ofiarom.