Auschwitz I

Muzeum Auschwitz I to Miejsce Pamięci zlokalizowane na terenach byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, na południu Polski. Dziś Muzeum służy przede wszystkim jako symbol pamięci o ofiarach, które tam zginęły i okrucieństwach, które się tam wydarzyły. Auschwitz jest dowodem tego, co nazistowskie Niemcy zrobiły ludności podczas II wojny światowej.

Muzeum Auschwitz I to również dające do myślenia świadectwo okropności Holokaustu i przykład, który powinien przypominać o tym, co się tam wydarzyło i ostrzegać, by historia się nie powtórzyła. Zwiedzający poznają historię obozu i jego funkcjonowanie, mogą zobaczyć też zachowane baraki, elementy komór gazowych i krematorium.

Obóz Auschwitz składał się z trzech podobozów: najstarszego, KL Auschwitz I i KL Auschwitz II-Birkenau (w Brzezince) oraz KL Auschwitz III-Monowitz (w Monowicach), utworzonego w latach 1941–1942. Podczas wycofywania się, Niemcy wysadzili komory gazowe i krematoria w Birkenau oraz częściowo spalili baraki. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. Dwa lata później na terenie byłego obozu macierzystego KL Auschwitz I utworzono Państwowe Muzeum w Oświęcimiu (od 1999 r. funkcjonuje jako Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu).

Historia obozu zagłady:

W czasie II wojny światowej Niemcy zbudowali w Oświęcimiu największy obóz zagłady w dziejach ludzkości, KL Auschwitz-Birkenau. Obóz KL Auschwitz został założony przez Niemców na miejscu dawnych polskich koszar wojskowych. Pierwszym transportem do obozu był transport więźniów z Tarnowa – 728 osób, 14 czerwca 1940 r.

To nie tylko Miejsce Pamięci i Muzeum.

W 1979 roku muzeum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum składa się z dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I (o powierzchni 20 ha) oraz Auschwitz II-Birkenau (o powierzchni 171 ha). Na terenie Muzeum znajdują się budynki i ruiny poobozowe, w tym ruiny komór gazowych i krematoriów.

Były obóz KL Auschwitz odwiedza rocznie ponad milion gości (turyści polscy i zagraniczni, oficjalne delegacje, przywódcy państwowi, przedstawiciele międzynarodowych organizacji społecznych i religijnych).

Lokalizacja Muzeum Auschwitz

Brama Auschwitz Birkena arbeit macht frei