Codzienne obowiązki więźniów Auschwitz były bardzo rygorystyczne i ukierunkowane na jak najszybsze wyniszczenie ich sił fizycznych i psychicznych. Dzień rozpoczynał się o 4:30 rano, kiedy więźniowie byli budzeni przez dźwięk gongu. Następnie stawiali się do stresującego i głośnego apelu, aby sprawdzić obecność po czym odbywała się selekcja, podczas której esesmani wybierali więźniów, którzy byli przeznaczeni do pracy. Więźniowie byli podzieleni na kategorie, w zależności od ich płci, wieku, umiejętności, stanu zdrowia czy kondycji. Po selekcji, więźniowie byli kierowani do bloków mieszkalnych aby przygotować się do pracy. Musieli przebrać się w ubrania robocze, dokładnie posprzątać swoje baraki, umyć się i załatwić potrzeby fizjologiczne. Na śniadanie mogli napić się “kawy” lub “herbaty”, czyli gotowanej wody z namiastką kawy zbożowej lub wywaru z ziół. Dostawali wieczorem kawałek chleba, który miał starczyć na rano, niestety większość wygłodniałych więźniów zjadało natychmiast swoją porcję. Do pracy wychodzi o godzinie 6 rano, maszerując do muzyki granej przez obozową orkiestrę.
W jakich warunkach i jaką pracę wykonywali więźniowie na terenie Oświęcimskich obozów koncentracyjnych i poza nimi?
Warunki pracy więźniów były bardzo ciężkie, nieludzkie i niebezpieczne. Pracowali oni często przez 11-12 godzin w ciągu dnia, przy bardzo niskich temperaturach, w wilgotnych, brudnych i dusznych pomieszczeniach. Często byli bici przez niemieckich strażników, poniżani i traktowani jak niewolnicy. Więźniowie byli poddawani ekstremalnym warunkom pracy, co często prowadziło do wyniszczenia i śmierci.
Główne rodzaje prac jakie wykonywali to prace budowlane, w tym budowa, remonty i rozbudowa obozu, a także budowa obiektów przemysłowych i infrastrukturalnych w innych częściach III Rzeszy. Prace w przemyśle, takie jak produkcja broni, amunicji, samolotów, sprzętu wojskowego, a także odzieży i obuwia. Prace w kamieniołomach, magazynach czy sortowniach. Prace rolne, w tym uprawa ziemi, hodowla zwierząt i produkcja żywności. Prace administracyjne, obsługa biura, porządkowanie i sprzątanie.
W tracie pracy przysługiwała im jedna przerwa na obiad. Dostawali zupę, której składnikami najczęściej były ziemniaki i brukiew z niewielką ilością kaszy jaglanej i mąki żytniej. W związku z ograniczoną ilością misek, po zjedzeniu posiłku, nalewano zupę do tej samej miski kolejnemu więźniowi.
Czym więźniowie Auschwitz zajmowali się po powrocie z pracy i jakie mieli obowiązki?
Oprócz pracy, do której byli wysłani w różne miejsca, mieli oni również inne obowiązki, do których należały: Utrzymanie czystości w obozie – więźniowie musieli sprzątać baraki, ubikacje, drogi i inne obiekty obozowe. Więźniowie, którzy byli w stanie, musieli pomagać w opiece nad chorymi i rannymi więźniami. Więźniowie również musieli wykonywać różnego rodzaju prace zlecone przez esesmanów, takie jak kopanie rowów, transport towarów, układanie torów kolejowych itp. Zajmowali się też kuchnią i przygotowywaniem posiłków.
Dzień więźniów Auschwitz kończył się apelem o godzinie 19:00. W czasie apelu więźniowie byli ponownie sprawdzani pod kątem obecności. Niejednokrotnie apel się przedłużał do kilku godzin. Następnie odbywała się wieczorna selekcja, podczas której esesmani wybierali więźniów, którzy mieli zostać zamordowani. Po zakończonej selekcji, musieli oni wrócić do swoich baraków, gdzie mogli odpocząć, zregenerować się do następnego dnia i zjeść kolacje. Posiłek ten składał się z kawałka chleba, ok. 20 gramów kiełbasy albo margaryny lub łyżkę stołową marmolady czy sera. Mieli możliwość odebrać pocztę bądź też odwiedzić znajomych z innych bloków. O godzinie 21 rozlegał się dźwięk gongu, który sygnalizował ciszę nocną.
Wolny czas i chwila dla siebie w obozie koncentracyjnym Auschwitz
Pojęcie czasu dla siebie nie oznaczało dla więźniów chwili spokoju, wytchnienia czy odpoczynku. W niedzielę i święta więźniowie zazwyczaj nie musieli wychodzić do pracy. W tym czasie, zajmowali się czyszczeniem i naprawianiem swojej odzieży i obuwia, strzygli się i golili. Korzystali z obozowych umywalni i ubikacji, co było dosyć wielkim wyzwaniem, ze względu na małą ilość “toalet” przypadających na tysiące więźniów. Spotykali się ze znajomymi więźniami, często nie znajdując swoich bliskich i rodziny. Mogli także wysłuchać koncertów obozowej orkiestry, która dla wielu niosła nadzieję i pozwalała choć na moment, oderwać się od ponurych i przygnębiających myśli. Orkiestra była jedną z niewielu rzeczy, które wywoływały uśmiech na twarzach więźniów. Raz na dwa tygodnie mieli możliwość wysłać listy do swoich rodzin.
Praca i głód jako element eksterminacji więźniów obozu Auschwitz Birkenau
Więźniowie Auschwitz byli poddawani ciągłej presji, ich życie było pełne cierpienia i poniżenia. Praca w obozie Auschwitz ze względu na swój niewolniczy i nieludzki charakter była przyczyną śmierci wielu więźniów. Niska wartość odżywcza jak i niewystarczająca ilość pożywienia, przyczyniła się do skrajnego wychudzenia i choroby głodowej. Podczas selekcji osoby cierpiące na chorobę głodową lub też niezdolne do pracy były skazane na komorę gazową. Z powodu przepracowania, głodu, chorób i warunków panujących w obozie, więźniowie byli często wyczerpani i osłabieni, co sprzyjało rozwojowi chorób i infekcji. Praca więźniów w Auschwitz była jednym z elementów nazistowskiej machiny zagłady. Praca ta nie tylko służyła do realizacji celów wojskowych i gospodarczych III Rzeszy, ale także do fizycznej i psychicznej eksterminacji więźniów.
Auschwitz to symbol Holokaustu i nazistowskiej okrutności
Odwiedzając to miejsce, można lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia, które miały miejsce podczas II wojny światowej. Dla wielu osób jest to ważne doświadczenie edukacyjne, które pomaga zrozumieć historię i zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. Odwiedzając Auschwitz, ludzie oddają hołd ofiarom Holokaustu i pokazują szacunek dla ich cierpień. Jest to również okazja do refleksji nad tym, jakie są konsekwencje nienawiści i nietolerancji. Dla wielu osób ważne jest, aby nie zapominać o ofiarach Holokaustu i upamiętnić ich życie oraz cierpienie. Odwiedzając Auschwitz, ludzie przyczyniają się do zachowania pamięci o tych wydarzeniach i ofiarach. Działanie Przeciw Nienawiści: Poprzez odwiedzanie miejsc takich jak Auschwitz, ludzie mogą podjąć działania przeciwko nienawiści, nietolerancji i przemocy. Może to pomóc w budowaniu lepszego i bardziej pokojowego społeczeństwa.